Türkiye’nin Sanayide En Hızlı Büyüyen İli “Aksaray”

Türkiye’nin Sanayide En Hızlı Büyüyen İli “Aksaray”

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı

  Cüneyt Bağdadi GÖKTAŞ

Türkiye’nin stratejik konumu ile merkezi konumunda bulunan Aksaray, son yıllarda özellikle sanayi alanında yaptığı atılımlarla ülkenin en hızlı büyüyen illeri arasında yerini aldı.

Aksaray’ın sanayideki öncü kuruluşu olan Ticaret ve Sanayi Odası, yaptığı projeler ve hizmetler ile şehrin büyümesine katkı sunarken ATSO Başkanı Cüneyt Göktaş, projeler ve yapılan çalışmalara ilişkin bilgileri paylaştı.

Cumhuriyet tarihinde ilk defa aynı yıl içinde bir ilde üç adet Organize Sanayi Bölgesinin kurulduğunu ve bu ilin Aksaray olduğunu vurgulayan ATSO Başkanı Göktaş, yaptığı açıklamada “2022 yılında Aksaray yeni bir tarih yazmış ve üç ilçesinde Organize Sanayi Bölgesi kurulum işlemlerini tamamlamıştır. Aksaray’ın Sultanhanı, Ortaköy ve Eskil ilçelerinde OSB’ler kurulacak ve şu an Türkiye’de ilk 10’da olan Aksaray’ı ilk 5’lerin içerisine girdirecektir. Bununla birlikte yine Aksaray’da Güneş Enerjisi OSB ve Tarıma Dayalı İhtisas OSB kurulum çalışmaları başlatılmış ve sona yaklaşılmıştır. İlçe Organize Sanayi Bölgelerinin kurulum işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte dünyanın en büyük markaları, Aksaray’a yatırım yapmak için görüşmelere başlamıştır. Mevcut Organize Sanayi Bölgemizde %99’luk doluluk oranı neticesinde 5. Genişleme alanı açılmış ve buraya da yatırım yapmak için markalar sıraya girmişlerdir. 2021 yılında Cumhuriyet tarihindeki rekorunu kıran Aksaray, 170 milyon dolar ihracat yapmıştır fakat bu rakamın içerisinde merkezi büyükşehirlerde olan markaların rakamları yansıtılmamıştır. Bu rakamlar da Aksaray’dan gösterilmiş olsaydı Aksaray’ın ihracatı 2021 yılı için 2 milyar dolar seviyelerinde olacaktı. İlimiz Aksaray, iş gücü, elektrik, doğalgaz ve sabit giderler bakımından diğer bölge illerine göre oldukça avantajlı durumdadır. Lojistik bakımından hem ihracatçılarımıza hem de ithalat yapan firmalarımıza rekabet yönünden ayrıcalık sağlamaktadır. Aksaray, bugün dünyaya kapılarını açan ve her geçen yıl bir önceki yılın üstüne koyarak ilerleyen illerin en başında gelmektedir. Bu yüzden dünyanın en büyük ticaret merkezi ülkelerin başında gelen Çin Halk Cumhuriyeti’nden yatırımcıların, Aksaray’a gelmesini ve şehrimizdeki yatırım imkânlarını görmeye, davet ediyoruz. Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası olarak Çinli yatırımcılarımıza kapılarımızı sonuna kadar açtığımızı ve her türlü desteği vereceğimizi belirtmek istiyor ve Aksaray’a davet ediyoruz.”