"Türkiye’de 1100’den Fazla Çin Temsilcileri Var" - ZHOU Yanquan

Türkiye-Çin Kültür ve İş Geliştirme Forumu açılış konuşmalarında ÇİNSİAD Yönetim Kurulu Başkanı ZHOU Yanquan "Türkiye’de 1100’den Fazla Çin Temsilcileri Var" dedi.

"Türkiye’de 1100’den Fazla Çin Temsilcileri Var" - ZHOU Yanquan

Altyapı, finans, lojistik, ekipman imalatı, telekomünikasyon, turizm, hukuk hizmetleri dahil geniş kapsamda faaliyet gösteren Çin Sanayi ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ZHOU Yanquan üyelerinin, Türkiye’de faaliyet gösteren 1100’den fazla Çin İş Merkezlerinin olağanüstü temsilcileri olduğunu söyledi.

Çin kültürü etkinliğinde de mermer, gülsuyu, sevenlerinin elinden düşmeyen lületaşı pipoları gibi kültürel unsurların mevcut olduğunu belirten ZHOU Yanquan, sözlerine şöyle devam etti:

“Çin ve Türk ilişkileri kurulduğundan beri özellikle son 20 yılda ikili ilişki hızlı bir şekilde gelişmektedir. Çin’den Türkiye’ye yatırımlar gelişti. AliBaba, Trendyolu destekledi. ICBC bank yatırım gerçekleştirdi ve Huawei Ar-ge Merkezi yerli insan kaynakları yetiştirdi. HT Solar Enerji, Coco Çakmak Fabrikası, Yeni Umut Yem Fabrikası, Shanghai Elektrik Santral Merkezi dolayısıyla sadece büyük miktarda istihdam sağlamakla kalmayıp Çin’in yatırımları Türkiye’ye büyük iş kalkınmasına da katkı sundu.