Türkiye tarihindeki ilk HVDC projesi: Van 600MW Back-to-Back Dönüştürücü İstasyonu

Türkiye tarihindeki ilk HVDC projesi: Van 600MW  Back-to-Back Dönüştürücü İstasyonu

Van 600MW  Back-to-Back Dönüştürücü İstasyonu projesi, Türkiye'nin doğu sınırı olan Van'da yer almaktadır. State Grid China Electric Power Equipment and Technology Co., Ltd. ve Türk firması olan ŞA-RA tarafından konsorsiyum olarak sözleşme altına alınmıştır. Projenin bu yıl resmi olarak devreye alınması bekleniyor.

Van Şehri projesi, Türkiye ile komşu ülke arasında bir elektrik enterkonneksiyon projesidir. Türkiye tarihindeki ilk HVDC projesi olarak, Van projesinin sistem dizaynı ve mühendislik dizaynı China Electric Power Equipment and Technology Co., Ltd., tarafından üstlenildi ve tasarım, Çin HVDC dizayn tecrübesiyle uluslararası standartların birleşimi ile başarıyla gerçekleştirildi. Aynı zamanda ekipman üretimi, fabrikasyonu ve testleri sürecince Çin'den tedarik edilen ekipmanlar, Türkiye'de Çin standartlarını başarıyla destekleyen Çin'in, standart üretim sürecini kullanıyor ve iş sahibi TEİAŞ ve İtalyan danışmanlık şirketi CESI tarafından oldukça takdir ediliyor.

 

Projenin yapımı sırasında Çin tarafı, Çin'in iyi hazırlanmış DC projeleri devreye alma ve işletme deneyimini aktif olarak tanıtarak ve TEİAŞ işletme ekibine, sahada yüksek kaliteli, yüksek standartlı DC teknik işletme ve bakım eğitimi verdi. Aynı zamanda Çinli deneyimli işletme ve bakım personeli, Türkiye'nin HVDC proje işletme ve bakım sistemini başarıyla kurmasına yardımcı olmak için proje işletmeye alındıktan sonra yerinde işletme ve bakım eğitimi vermeye devam edecektir.

Van projesi devreye alındıktan sonra, Van ve çevre bölgelerdeki elektrik arzını büyük ölçüde iyileştirecek, yerel halkın geçim kaynağına fayda sağlayacak, yerel ekonomik kalkınmayı iyileştirecek ve Türkiye'nin genel elektrik şebekesinin istikrarını artıracaktır.