Nefis Börek Çeşitleri

Nefis Börek Çeşitleri

Börekler, hamurun oklava ile açılarak istenilen büyüklükte bir daire şeklinde açılarak peynir-maydanoz karışımı, kıyma-soğan karışımı veya ıspanak ile doldurulmasıyla hazırlanır. Daha sonra ince hamur işleri şeklinde şekillendirilip kızartılır. Ya da lazanyada olduğu gibi, açılan hamur yukarıda belirtilen farklı dolgulardan biri ile kaplanır ve fırında pişirilir. Börek, kahvaltıda, öğlen yemeğinde, ara öğünlerde veya yolda paketlenip soğuk olarak yenir. Çeşitli, çok yönlü, lezzetli, ucuz ve birçok biçimiyle vejetaryendir. Gözleme gibi börek de çeşidiyle ayırt edilir ve bu farklı çeşitleriyle genellikle bir börekçide bulunur: Ispanaklı, karışık(sığır eti ve peynir), kaşar peynirli, kıymalı, patatesli, peynirli vb.

Bazı yerel favoriler şunlardır:

Puf Böreği

"Puf" böreği: Beyaz peynir ve kıyılmış maydanozla doldurulmuş, sonra derin yağda kızartılmış (kabardıkları zaman) küçük üçgen börek.

Kalem  Böreği

Kalem böreği ismini şeklinden alır. Hamur işi beyaz peynir ve kıyılmış maydanozun etrafına sarılır ve daha sonra derin yağda kızartılır.

Su Böreği

Beyaz peynir böreği: Suda pişmiş ince hamur katmanları üzerine beyaz peynir ve kıyılmış maydanoz serpilir, fırında pişirilir, kare kesilir ve genellikle kahvaltıda veya ara öğün olarak sıcak veya soğuk olarak servis edilir.

 

Kol Böreği

Puf hamurundan yapılan ve uzun rulo dilimleri halinde kesilmiş bir spiral şeklinde şekillendirilen bir başka popüler börek türüdür. Kol böreği, geleneksel olarak peynir, ıspanak, patates ve kuş üzümü ve çam fıstığı içeren çok sevilen kıyma versiyonu olmak üzere çeşitli malzemelerle doludur.

 

Boşnak Böreği

Boşnak Böreği, kol böreğine çok benzer, ancak rulolar daha ince olma eğilimindedir ve geleneksel olarak hem peynir hem de ıspanak karışımı ile doldurulur. Ayrıca kıyma ve patates çeşitlerinde de hazırlanırlar.

 

Gül Böreği

Gül Böreği de spiral şeklindedir, ancak bu sefer gül şeklinde tek porsiyon boyutundadır. Yufka hamuru ile hazırlanır ve Beyaz peynir, ıspanak, patates ve kıyma olan en sevilen dört dolgu ile doldurulur.

 

Paçanga Böreği ve Avcı Böreği

Paçanga böreği ve avcı böreği, birincisinin pastırma ve kaşar peyniri ile doldurulduğu, ikincisinin ise kıyma karışımı ile doldurulup bir hamurla kaplandığı ve kızartıldığı dikdörtgen porsiyon büyüklüğünde kızarmış hamur işleridir.

 

Talaş Böreği

Talaş böreği başlı başına bir börek kategorisi olarak kabul edilebilir ve restoranlarda bulursanız şanslı sayılırsınız. Bu durumda, kare şeklindeki hamur işi, kuzu ve bezelye karışımı ile doldurulur.

 

Çiğ Börek

Özellikle Türkiye Tatar topluluğu arasında, lezzetli dolma ve derin yağda kızartılmış yarım daire şeklinde ciroya benzeyen, sadece kıyma ve peynir versiyonlarını hazırlamaya adanmış restoranları ile çok popüler olan bir başka hamur işi çeşididir.

 

Tepsi Böreği

Tereyağı, yumurta, bazen süt ve hatta fırınlanmış ve daha sonra kare dilimler halinde kesilmiş ve yoğurt sürülmüş yufka katmanları arasına çok çeşitli malzemelerin doldurulduğu, geleneksel olarak ev yapımı bir börek çeşididir.

 

Laz Böreği

Laz böreği, Türkiye'nin Karadeniz bölgesinde özellikle Lazların yaşadığı Rize ve Artvin şehirlerinde sevilen bir tatlıdır. Malzemeleri baklava yufkası, tereyağı, muhallebi ve şerbettir. Bugün Türkiye'de her yerde belirli restoranlarında Laz böreği yemek mümkün.

Kaynak: TGA(Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı)