Madencilik Sektörü İçin “Çin” Vazgeçilmez Bir İş Ortağı

Madencilik Sektörü İçin “Çin” Vazgeçilmez Bir İş Ortağı

Maden Sanayii İşverenleri Sendikası

Yönetim Kurulu Başkanı

Naci İLCİ

 

Ülkemizdeki madencilik sektörü için Çin Halk Cumhuriyeti vazgeçilmez bir iş ortağı ve son derece önemli bir pazar konumundadır. Türkiye’nin madencilik sektöründeki ilk ve tek işveren sendikası olan Maden Sanayii İşverenleri Sendikası olarak, her alanda olduğu gibi madencilikte de iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin güçlendirilerek sürdürülmesine büyük önem vermekteyiz.

 

Tıpkı, Türkiye gibi üretim endüstrisi için teknolojik gelişmeyi ve yeni yüksek performanslı üretim materyallerini ön planda tutmayı hedefleyen, Çin Halk Cumhuriyeti açısından da ülkemizin önemli bir çözüm ortağı olduğuna inanıyoruz. Çin Halk Cumhuriyeti’nin bu yeni vizyonu doğrultusunda özellikle doğal taşlar, metalik madenler ve nadir toprak elementlerine artan gereksinimi iki ülke arasındaki ticari iş birliğini önemli ve gerekli kılmaktadır. Maden çeşitliliği bakımından Dünya’nın ilk 10 ülkesi içinde yer alan Türkiye ve gitgide artırdığı üretim gücüyle uluslararası ekonominin büyük bir aktörü olan Çin Halk Cumhuriyeti’nin iş birliğinden çok önemli sonuçlar elde edilebileceği açıktır.  

 

Tarihsel açıdan çok güçlü bağlara sahip olduğumuz Çin Halk Cumhuriyeti ile diplomatik ilişkilerimizin tesis edilmesinin 51. yıl dönümünde, ticari ve sosyal ilişkilerimizi daha da geliştirerek her iki ülke halkları için müreffeh bir geleceği inşa edebileceğimize yürekten inanıyoruz. Türk maden işverenleri olarak iki ülke arasında madencilik alanındaki güçlü iş birliğini yeni ve katma değeri yüksek ürünleri devreye sokarak geliştirmek, ticari bağlarımızı kuracağımız yeni sosyal ilişkilerle taçlandırmak ve ülkelerimiz arasındaki kültürel köprüleri sağlamlaştırmak için üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getirmeye hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.

 

Nice başarılarla dolu senelere, hep birlikte kardeşçe erişebilmek dileğiyle... Türkiye ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin bu anlamlı yıl dönümünü tebrik ediyor, Çinli dostlarımıza en içten selam ve saygılarımı iletiyorum.