KIŞ SPORCULARIMIZA SOĞUK DAVRANMAYIN!

Nezir ÖNAL Köşe Yazısı - "KIŞ SPORCULARIMIZA SOĞUK DAVRANMAYIN!"

KIŞ SPORCULARIMIZA SOĞUK DAVRANMAYIN!
KIŞ SPORCULARIMIZA SOĞUK DAVRANMAYIN!

"KIŞ SPORCULARIMIZA SOĞUK DAVRANMAYIN!"

Çin’in Başkenti Beijing’de 4- 20 Şubat tarihlerinde düzenlenen 24. Kış Olimpiyat Oyunları geride kaldı… İçinde bulunduğumuz pandemi koşullarına rağmen ev sahibi Çin Halk Cumhuriyetinin muhteşem organizasyonunu alkışlamamız gerekir. Şimdi sırada Milano – Cortina 2026 Kış Olimpiyat Oyunlarına geldi. Hiç vakit kaybetmeden Spor Teşkilatı olarak hemen hazırlıklara başlamak gerekir.

Beijing 2022’de Alp Disiplini, Kayakla Atlama, Kayaklı Koşu ve Kısa Mesafe Sürat Pateni olmak üzere 4 dalda 7 sporcu ile temsil edildik.

6’sı Kayak 1’i de Buz Pateni Federasyonu sporcuları, ellerinden gelen her şeyi kar ve buz zeminleri üzerinde terlerini dökerek verdiler.

Ülkemizin de epey yabancısı olduğu kış branşlarındaki bu sporcularımız, dünyanın en büyük organizasyonu olan Olimpiyat oyunlarına tam 4 yıldır sayısız müsabakalarda yarışıp, tecrübe ve puan kazanarak Pekin’e gidiş bileti elde ettiler. Çünkü olimpiyat oyunlarına katılma bir sporcunun erişebileceği en önemli mevkilerin başında gelir. O yüzdendir ki bu sporcularımızın hepsi birbirinden değerli, kıymetlidir.

Giderken pek de hoş bir şekilde uğurlanmadılar. Boyunları bükük bir şekilde yola çıktılar. Başta sporumuzun en üst makamlarındaki yöneticilerimizin hiç mi hiç ilgisini çekemediler.

İşte sporumuzdaki temel sorun da burada yatıyor. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), olimpiyat oyunlarını” Yaz ve Kış” diye ayırırken, biri diğerinden daha önemlidir demedi. Bu ayrım sadece mevsimsel olarak yapıldı. Temel amaç olimpizm ruhudur. Yarışlara katılmak, kazanmak kadar önemlidir. Bizim en büyük noksanlığımız, bunu tam olarak içimize sindirememiş olmamızdan kaynaklanmakta.

Eğer başarı varsa biz onları baş tacı ederiz, yoksa uğurlamayı bile düşünmeyiz.

Allah’tan genç sporcularımızdan gelen başarı haberleri, onlara bu muameleyi hak görenlerin biraz olsun başlarını öne eğdirmeye yetti.

Düşünün 19 yaşındaki Furkan Akar tek başına ülkemizin ilk kısa kulvar sürat patencisi olarak 1000 metre yarışında birçok ilklere imza atmayı başardı. Neler mi yaptı?

Sıralayalım isterseniz:

Önce olimpiyata katılma hakkını elde etti, sonra elemeleri, serisinde 1.25.462’lik derecesiyle 2.olarak geçti, çeyrek finale kaldı. Çeyrek finalde serisini 1.sırada bitirmeyi başardı, yarı finalde yarışmaya hak kazandı… Yarı finalde 1.27.102’lik derece yaptı, serisinde 3.oldu ve A finalini kıl payı kaçırdı. Bitmedi daha bu gencecik sporcumuzun yaptıkları.

B finalinde serisini 2.sırada tamamlayarak 7.olan Furkan Akar, Macar rakibinin diskalifiye olmasıyla, ilk kez katıldığı ve ülkesinin bu branştaki ilk sporcusu olarak Pekin Kış Olimpiyat Oyunlarını 6.olarak bitirdi.

Atlamayalım, Furkan Akar, 18 kez katıldığımız Kış Olimpiyat Oyunları tarihinde aldığımız en iyi dereceye imzasını da atmış oldu.

Fatih Arda İpçioğlu’na gelelim…

Hani hep TV ekranlarından bakıp da imrendiğimiz, o ulaşılmaz sandığımız, ne zaman bizim sporcularımızı göreceğiz diye hayıflandığımız kayakla atlama kategorisinde artık iddialı ve kendisini kanıtlamış bir sporcumuz var. Üstelik onu rol model alan gençlerimizin sayısı da bayağı kabarık.

Henüz 24 yaşındaki Fatih Arda’nın bu 2.olimpiyatı… Pekin’de finali hedeflemişti. Gerçekten izlerken keyif aldık, gururlandık. Önce normal tepe atlayışında 74.5 m atlayışla elemeleri geçti. Bu ona elemeleri ilk kez geçen Türk sporcu unvanını kazandırdı. 1.turda ise 99 metre gibi mükemmel bir atlayış yaptı. Ancak Rüzgar hızı, atlayış stili ve çıkış yüksekliği gibi faktörlerin hesaba katıldığı puanlamada 115’de kalınca final grubunda yer alamadı ve 36.sırayı elde etti. Altın madalyayı boynuna takan sporcunun atlayışının 98.5 metre olduğunu da göz ardı etmeyelim

Fatih Arda İpcioğlu, büyük tepede de elemeleri 116 metre ve 94.6 puanla geçti. 1.turda ise 124 metrelik atlayış ve 109.5 puanla 40.oldu ve finallere kalamadı.

Diğer sporcularımız, Alp Disiplininde Özlem Çarıkçıoğlu ve Berkin Usta, Kayaklı Koşuda Ayşenur Duman, Özlem Ceren Dursun ve Yusuf Emre Fırat ülkemizi en iyi şekilde temsil ettiler.

Dileriz ki artık kış sporcularımıza başta üst düzey yöneticileri olmak üzere kimse soğuk davranmaz.

KIŞ SPORCULARIMIZA SOĞUK DAVRANMAYIN!