Kış Olimpiyatlarının Getirdiği Fırsatla Ortak Geleceğe El Ele Gidelim

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, halk sporlarını güçlendirmenin, Çin’in kalkınmasına kritik manevi güç katacağını açıkladı.

Kış Olimpiyatlarının Getirdiği Fırsatla Ortak Geleceğe El Ele Gidelim

4 Şubat 2022 tarihinde, dünyanın gözü Çin Ulusal Stadyumu’ndaydı. Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in ilan etmesiyle resmen başladı.

Çinli sporcular, Kış olimpiyatlarının her dalına katıldı ve başarılara imza attı. Çinli sporcuların elde ettiği madalya sayısı da rekor kırdı. Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’nın başarıyla düzenlenmesiyle Çin halkı büyük gurur duydu.

Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’na katılan Çin Heyeti Genel Sekreteri Ni Huizhong konu hakkında yaptığı açıklamada, “Çin Komünist Partisi’nin liderliği altında Çin halkı, Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’nın hazırlık çalışmalarını en iyi ve en hızlı şekilde tamamladı. Çin’de buz ve kar sporlarında atılım niteliğinde ilerlemeler kaydedildi.” diye kaydetti.

Beijing Kış Olimpiyatları Kadınlar Serbest Stil Kayak Hava Becerileri Şampiyonu Xu Mengtao basına verdiği demeçte “Ulu vatanım ile gurur duyuyorum. Antremanlarımda daha büyük çaba göstereceğim, Çin milli bayrağını dalgalandırmak istiyorum.” diye konuştu.

Çin’in Guizhou eyaletinin sakini Ma Zhaoying, “Kış Olimpiyatları’nda Çinli sporcular büyük çaba gösterdi. Gönüllüler ve seyircilerin ülkemizin parlak, güçlü ve dışa açık imajını sergiledi. Bir Çin vatandaşı olarak büyük gurur duydum.” dedi.

Beijing Kış Olimpiyatları Dünyaya Umut Verdi

Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin Kaşgar kentinde yaşayan Subinur Emetcan kalbindeki heyecanı şöyle anlattı, “Geçtiğimiz günlerde, çabalara, başarılara, gülüşlere ve gözyaşlarına tanık oldum. Beijing Kış Olimpiyatları hem olağanüstü spor ruhunu, hem de dayanışmanın gücünü gösterdi. Bu olimpiyat, dünyaya umut verdi.”

Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları, COVID-19 pandemisinin meydana gelmesinden bu yana dünya çapında düzenlenen en büyük kapsamlı spor yarışması oldu. Beijing Kış Olimpiyatları’nın zamanında düzenlenmesiyle Çin, yaptığı taahhütlerini yerine getirdi. Görkemli açılış töreninden muazzam stadyumlara ve mükemmel hizmetlere kadar, Beijing Kış Olimpiyatları tüm dünyayı hayran bıraktı.

Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’ndaki gönüllülerden biri olan Xu Zhenghang şunları söyledi, “Kış Olimpiyatları’nın kapanışında ben ve diğer beş arkadaşım gönüllüleri temsil ederek sahneye çıkıp komitenin teşekkürlerini kabul ettik. Çok heyecanlıydım. Çok mutlu oldum. Çinli gençlerin dinamizmini ve özgüvenini göstermek isteriz.”

Çin’in Qinghai eyaletinin merkezi Xining kentinden Zhu Wenjun, Kış Olimpiyatları’nı izledikten sonra, Çin’in kültürel özgüvenini hissettiğini anlattı. Zhu Wenjun, Kış olimpiyatlarının açılışında ve kapanışında birçok Çin kültürel öğelerinin kullandığına işaret ederek, bunların Çinlilere özgü romantizm ve kültür olduğunu ifade etti.

Buz ve Kar Sporları Daha Geniş Kitlelere Ulaştı

Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’nın yapılmasıyla birlikte, buz ve kar sporları daha fazla Çinlinin dikkatini çekmeye başladı. 300 milyon Çinlinin buz ve kar sporlarına katılması bekleniyor. Bu da küresel buz ve kar sporlarına büyük potansiyel katacak.

Çin’in Fujian eyaletinde yer alan Xiamen Pilot İlkokulu Buz Hokeyi Takımı üyesi Tian Dongrui konu hakkında şunları söyledi, “Çok sayıda sınıf arkadaşım kış olimpiyatlarının yarışmalarını izledi. Buz ve kar sporlarını seven arkadaşlarımın sayısı da günden güne artıyor. Çin takımı kış olimpiyatlarında büyük başarılara imza attı. Ben de onları kendime örnek alacağım.”

Çin’in Tibet Özerk Bölgesi’nin sakini Baima Yangzong ise, Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın olimpiyat tarihinde bir kilometre taşı haline geleceğine inandığını söyledi. Çin’in kalkınmasını hissettiğine değinen Baima Yangzong, bir ortaokul öğretmeni olarak öğrencilerine anavatan sevgisini aşılayacağını dile getirdi. 

Çinli teknisyen Wang Zhongmei, çeşitli sektörlerde çalışanların gayretleriyle Çin’in günden güne geliştiğini kaydetti. Wang, olimpiyat ruhunu yaşamında sürdürerek, daha çok çalışacağını belirtti.