Emin İnşaat A.Ş “Temelinde Güven Var”

Emin İnşaat A.Ş  “Temelinde Güven Var”

Emin İnşaat A.Ş

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Burak EROĞLU

 

Türkiye-Çin diplomatik ilişkilerinin 51. yılı dolayısıyla kaleme almaktan memnuniyet duyduğumuz bu yazımızda, her iki ülkenin köklü tarihinden gelen güç ve motivasyon ile yürütülen diplomatik ve ticari ilişkilerin bir parçası olmaktan gururluyuz.

Emin İnşaat A.Ş olarak Aksaray ilinde 1967 yılında gayrimenkul ve emlak sektörlerinde çalışmaya başlamamızın ardından 1985’te inşaat sektörü üzerindeki çalışmalarımız yoğunlaştı. 1991 yılında verilen bir kararla madencilik sektöründe çalışmaya başladık. Bugün aktif olarak çalışan 2 maden ocağı tesisimizde agrega- hammadde üretimi yapılmaktadır.  

Maden işleriyle birlikte, kamu ve özel sektöre yönelik alt ve üstyapı işleri, gayrimenkul projeleri, ticari iş yerleri ile yoğunlaşmaya başlamamız, Emin İnşaat AŞ’nin kurulumuna zemin hazırladı.

Emin İnşaat A.Ş.2010 yılından itibaren uluslararası düzeyde büyük projelerde yer almaktadır. Bu projelerin birçoğunda Çinli iş ortaklarımızla beraber çalışmaktayız. Örneğin, dünyanın en sayılı projelerinden biri olan, Tuz Gölü’nün yaklaşık 40 km güneyinde Aksaray ili Sultanhanı ilçesinde gerçekleşmekte olan “BOTAŞ Tuz Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolama” projesinin ilk fazında China Thianchen Engineering Corporation (TCC) ile birlikte çalışarak yüzey tesisleri inşaatı, sondaj lokasyonları, pompa istasyonları işlerini ve asfalt yolların yapımını üstlendik. Yine aynı projenin genişleme projesi kapsamında ikinci fazda CAMCE- İçtaş ortaklığına alt yüklenici olarak destek vermeye devam etmekteyiz.

Türkiye’nin başkenti Ankara’da üretime geçen “CİNER Kazan Soda Elektrik” projesini yürüten China Tianchen Engineering Corporation (TCC) şirketine Emin İnşaat A.Ş olarak projenin geçici tesisini kurup asfalt ve beton yollarını yaptık. Aynı zamanda Doğal Gaz Çevrim İçi Santral kısmında betonarme temel işlerini üstlenerek projeye destek verdik. TCC şirketine verilen taahhüt hizmetlerine ek olarak genişleme projesi kapsamında yeni bir sözleşme imzalayarak taahhüt işlerine başladık.

Yer aldığımız diğer bir proje, ACRE Kok Teknolojileri Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından üstlenilen İsdemir’in “3. Kok Bataryası Modernizasyon” projesi. Emin İnşaat A.Ş olarak bu firmaya taahhüt işleri ve altyapı faaliyetlerinde destek vermekteyiz. Bu projede 50 yıllık kok bataryası güçlendirme işi, toz toplama ve çelik bina yapımı gibi alanlarda çalıştık.

Türkiye – Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği ile Çin Sanayi ve İş Adamları Derneği yöneticiliğinde Çin Halk Cumhuriyeti ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin başlamasının 51. yılı münasebeti doğrultusunda 2021 yılında düzenlenen Türkiye-Çin Kültür ve İş Geliştirme Forumu’na ülkeler arasındaki dostluk, ticari ve kültürel bağlarımızı daha da güçlendirmek adına Emin İnşaat olarak biz de katıldık. Özellikle ACRE, TCC VE CAMCE gibi Çinli paydaşlarımızla beraber olmaktan keyif aldık.  Pek çok alanda hızla büyüyüp gelişmekte olan Türkiye ve Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ilişkileri uluslararası projelerde sadece ekonomik anlamda değil, sosyal ve kültürel alanda da geliştirebildiğimiz ve ona katkı sağlayabildiğimiz için mutluyuz. Her alanda iki ülke arasındaki iletişimi ve ilişkileri güçlendirmeyi hedefliyoruz.

Emin İnşaat A.Ş bugün itibariyle 150 çalışanı ve halihazırda devam eden yerel ve uluslararası projeleriyle çalışmalarına devam etmektedir. Gelecekte planladığımız yenilenebilir enerji yatırımlarının yanı sıra dış ticaret faaliyetlerimizi Avrupa’nın yanı sıra Asya-Pasifik bölgesini de katarak planlamaktayız. Bu anlamda ortak çalışmalara açık olduğumuzu ifade etmek isteriz.