"Çin-Türkiye İlişkileri Sağlam Adımlarla Geliştirildi" - LİU Shaobin

Türkiye-Çin Kültür ve İş Geliştirme Forumu açılış konuşmalarında Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi LİU Shaobin "Çin-Türkiye İlişkileri Sağlam Adımlarla Geliştirildi" dedi.

"Çin-Türkiye İlişkileri Sağlam Adımlarla Geliştirildi" - LİU Shaobin

Hem Çin hem Türkiye’nin Asya kıtasının doğu ve batı uçlarında bulunan iki köklü geçmişe sahip medeni ülke olduğunu belirten Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi LİU Shaobin konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bundan bin küsur sene önceki kadim İpek Yolu, Çin ve Türkiye halkları arasında bir köprü rolü oynamıştır. Çin ve Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin kurulduktan sonra iki ülkenin ilişkileri yepyeni bir tarihi döneme girdi. Geçtiğimiz 50 yıl içinde Çin Türkiye ilişkileri, sağlam adımlarla geliştirildi. Karşılıklı siyasi güven sürekli olarak pekiştirildi. Somut işbirliği sürekli olarak derinleştirildi. Kültürel ve beşeri alandaki iletişimde çok büyük başarılar kazandı.”

Çin’in Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile Türkiye’nin Orta Koridor girişiminin kaynaşmasının ilerletilmesiyle birlikte iki ülke arasında son yıllarda karşılıklı kültür yılı düzenlediklerini ifade eden LİU, “Şu anda 4 tane Konfüçyüs Enstitüsü bulunmakta. Kısa bir süre önce Pekin’de Yunus Emre Kültür Merkezi açıldı. Ayrıca salgın olayından sonra turizm işbirliği yeniden dirilecek ve canlanacaktır. Türkiye’nin çok köklü geçmişi ve zengin tarihi, doğal güzellikleri olduğu için kesinlikle Çinli turistleri her gün daha fazla çekme gücüne sahip olacaktır.” diye konuştu.