"Çin Seddi"ne Çıkmayan Kahraman Sayılmaz

1987 yılında UNESCO tarafından ‘Dünyanın Kültürel Mirasları Listesi’ne alındı. 5000 yıllık geçmişe sahip olan Çin Seddi; gerçek anlamda bir savunma projesidir.

"Çin Seddi"ne Çıkmayan Kahraman Sayılmaz

1987 yılında UNESCO tarafından ‘Dünyanın Kültürel Mirasları Listesi’ne alındı. 5000 yıllık geçmişe sahip olan Çin Seddi; gerçek anlamda bir savunma projesidir.

Blok tuğlalardan yapılan Çin Seddi’nin yüksekliği 7-8 metre, genişliği ise 6 metre civarındadır. Üzerinde 5 at yan yana yürüyebilir. Set boyunca birkaç yüzer metre arayla yangın kuleleri bulunuyor. Eskiden savaş zamanında sınır muhafızları savaş haberlerini gündüzleri dumanla, geceleri ise alevle iletirlerdi. Çin Seddi, dev bir ejderha gibi Çin’in kuzey kesimi boyunca uzanıyor. Çin’in batı kesimindeki Gansu eyaletinden başlayıp Çin’in kuzeydoğu kesimindeki Bohai Körfezi’nde son bulunan Çin Seddi’nin toplam uzunluğu 5 bin kilometreyi aşmaktadır. Çin Seddi’nin tarihi 2000 yıl öncesine kadar uzanıyor. Çin’in ilk imparatoru QİN Shi Huang, M.Ö. 221 yılında Çin’i birleştirdi. QİNG Shi Huang, kuzeyde yaşayan Hunların saldırılarını engellemek için Çin Seddi’ni inşa ettirdi. O dönemlerde Çin Seddi, gerçek anlamda bir askeri savunma projesiydi. Tarihte Çin’de hüküm süren çeşitli hanedanlar zamanında da setler yapılmıştı. Ancak günümüzde gördüğümüz setin büyük bir kısmı 13. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar hüküm süren Ming Hanedanı dönemine aittir. Ming Hanedanı döneminde yapılıp restore edilen ve toplam uzunluğu 6300 kilometreyi geçen Çin Seddi, mükemmel bir askeri savunma cephesi sayılabilir. Yapılan hesaplara göre, eğer Çin Seddi’nde kullanılan toprak ve tuğlalarla 5 metre yüksekliğinde ve 1 metre kalınlığında bir duvar yapılsaydı, bu duvar dünyanın çevresini bir kez dolandığı gibi ikinci tura da başlardı.

Çin Seddi, 1987 yılında UNESCO tarafından ‘Dünyanın Kültürel Mirasları Listesi’ne alındı. 5000 yıllık geçmişe sahip olan Çin milletinin tarihi ansiklopedisi olarak kabul edilen Çin Seddi, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi. Özellikle, seddin Beijing’deki Badaling kısmı başkente gelen turistlerin mutlaka gittikleri bir yer oldu. Beijing şehrini Badaling’e direkt bağlayan otobanın hizmete girmesiyle büyük kolaylık sağlandı. 

Çin’de yaygın olan şöyle bir deyim vardır: "Çin Seddi’ne çıkmayan kahraman sayılamaz."