"Çin Pazarında Yer Almak İstiyoruz" - İhsan BEŞER

Türkiye-Çin Kültür ve İş Geliştirme Forumu açılış konuşmalarında TC-İŞGED Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Beşer "Çin Market Pazarında Yer Almak İstiyoruz" dedi.

"Çin Pazarında Yer Almak İstiyoruz" - İhsan BEŞER

Programın açılış konuşmasını yapan Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Beşer, “Derneğimiz, Çin Sanayi İş Adamları Derneği ile birlikte bu forumu düzenleyerek iki ülke arasında dostluk, kültürel, ekonomik ilişkilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bununla birlikte konu başlıkları; maden- altyapı, teknoloji-bilişim, gıda, turizm, sağlık sektörlerinde de beş oturum düzenleyerek bu konuda alanında uzman isimleri bir araya getirip ülkemizin de Çin market pazarında yer alması ile ilgili sonuç bildirgelerini hazırlayıp paylaşacağız.” dedi.

Derneğin tüm kamu ve kuruluşlarıyla birlikte çalışarak 2022 yılı içerisinde Shanghai’de temsilciliğini açma hazırlıkları devam ettiğini belirten Beşer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Derneğimizin bu gücü, başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Dışişleri Bakanlığımızın diplomasi kültüründe ve Çin Halk Cumhuriyeti ile olan köklü geçmişimize dayanmaktadır. Biz bugün hem Türkiye’de faaliyet gösteren Çinli firmaların hem de Türkiye’deki ihracatçı firmaların işbirliğini artırmak amacı ile stant açarak kaynaşmalarını birbirleri ile daha yakından iletişim kurmalarını aynı anda hibrit olarak pandemi sebebi ile ülkemize gelemeyen Çinli alım heyetlerini de bir araya getiriyoruz.

Dernek olarak bu yaptığımız forumdaki en geniş zamanı gıdaya ayırdık. Çünkü maden konusunda zaten iki ülke ihracatçıları birbirini ve sektörü çok iyi tanıyorlar. Turizm ve sağlık konusu da; sağlık biliyorsunuz pandemiden dolayı çok önemli turizm konusunda da hem Türkiye Turizm Bakanlığı hem de Çin Turizm Bakanlığı ve Bakanlık yetkilileri konuya çok hâkim ancak Türkiye, Çin pazarı piyasasına yeni yeni giriyor gıda sektörüne Çine satabileceğimiz çok çeşitli ürünlerimiz var. Özellikle yaş meyve sebzede her ne kadar yeni sıkıntılar olsa da kiraz iki seneden fazla denendi, süreçteki sıkıntılar görüldü, ben kısa zamanda yaş meyve ve sebze ürünlerinin sıkıntılarının giderilip tekrar Türkiye kirazının Çin piyasasında satılacağını düşünüyorum. Süt ve süt ürünleri, kanatlı hayvan, kuru gıda, makarna, bisküvi, yaş meyve ve sebzenin haricinde Antep fıstığı, fındık, incir, kuru kayısı, su, maden suyu, tıbbi aromatik bitkiler ve aromatik yağlar bunların hepsi şu anda ihracatçılarımız tarafından Çin pazarında satılan ürünler. Bu kadar geniş yelpazeye bizde forumda geniş yer ayırmalıydık. Pandemi etkisini bitirir bitirmez ilk yapacağımız iş  Çin’deki alım heyetlerini tekrar Türkiye’ye getirerek buradaki firmalarımızla B2B görüşmelerini sağlamak. Çin’deki etkili fuarlarda Çin Gıda Tarım Hayvan İthalat ve İhracat odası ile yaptığımız protokol gereği Türkiye deki firmalarımızı orada ki önemli alıcılarla B2B noktasında görüşmelerini sürdüreceğiz. Bütün bu yaptığımız çalışmalarda değerli dostumuz Elçi Müsteşar Sayın Dr. LİU Yuhua’nın çok büyük emekleri var.”