Çin ile Türkiye Arasındaki Dostluk Adım Adım Pekiştirildi: Tianchen Firmasının Sosyal Sorumluluk Çalışmaları

Çin ile Türkiye Arasındaki Dostluk Adım Adım Pekiştirildi: Tianchen Firmasının Sosyal Sorumluluk Çalışmaları

Çin Tianchen firmasının Türkiye pazarına girmesinden bu yana on yıldan fazla zaman geçti. Türk mühendislik müteahhitlik pazarı uluslararası orta-üst düzey pazara sahiptir. Tianchen Firması, nikel cevheri tasarımına katılmak için teknik avantajlarından tam olarak yararlandı. Sülfürik asit projesi, Eti Trona projesinin tasarımı ve tedariği ve Alkali genişletme, Eti Trona Kendinden Beslemeli Santral Genişletme, Botaş Yeraltı Doğalgaz Depolama, Kazan Trona Madenciliği, Alkali Tesis İşleme gibi birçok projenin genel müteahhitlik ve mühendislik uygulaması , kombine çevrim elektrik santrali ve 2 milyar ABD dolarından fazla ciroya sahip diğer projeler, Türkiye için 10 binden fazla iş fırsatları gerçekleştirdi, kimyasal tesis işletimi, trona sahası operasyonu vb. konularında yerel üst düzey ekipler yetiştirdi. Çin tarafından finanse edilen işletmelerin her yıl yerel bölgeye 200 milyondan fazla vergi katkısında bulunduğu  vergi kaydı olarak en büyük 100 kâr eden şirket ve vergi kuruluşuna girdi (23. sırada). 

       Türkiye Kazan Trona projesi, 2.5 milyon ton/yıl trona ve 200.000 ton/yıl China Chemical Tianchen Firmasının Türkiye'deki en büyük  projesidir. Projenin bir parçası olan projenin EPC sözleşme bedeli Uluslararası Trona İşleme tesisinde tek seferlik en büyük yatırım olan yaklaşık 1.1 milyar ABD dolarıdır. Proje kabul edildikten sonra üretilen yüksek kaliteli trona, tüm dünyaya sevk edilmekte ve üretim için hammadde olarak cam, kağıt, deterjan ve gıda sektörlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

       Çin'in "Bir Kuşak Bir Yol" girişiminin marka projesi olan Kazan Trona projesi, Ankara Çin Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müşavirliği, Makine ve Elektrik Ticaret Odası'ndan ve SINOSURE’dan güçlü destek aldı. ICBC Bank ve EXIM Bank finansman desteğiyle birlikte, o dönemde Çin'den Türkiye'ye en büyük finansman desteğine sahip bir projeydi ve sözleşme tutarı, Çinli işletmelerin Türkiye'deki proje sözleşme tutarı için yeni bir rekor kırdı. Proje sahipleri, müteahhitler, taşeronlar ve finansörler, "ortak danışma, birlikte inşaat ve paylaşım" iş birliği kavramına bağlı kalmakta ve tüm taraflar için bir kazan-kazan durumu elde etmişlerdir.

Proje, Türk mühendislik piyasasında da övgüyle bahsedildi ve Türk siyaset ve iş çevrelerinin beğenisini kazandı. 2018 yılında Başkent Ankara'nın kuzeybatısındaki Kazan projesi sahasında büyük bir açılış kurdelesi  töreni düzenlendi. Törende, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan özellikle projede yer alan Çinli ve Türk taraflara, projenin uygulanmasındaki üstün katkılarından dolayı teşekkür etti.

İyi bir marka ve iyi bir itibar, her zamanki gibi ince ayrıntılarda yatar. Tianchen Firması, projede iyi bir iş çıkarırken, şirket markasının tanıtımına büyük önem veriyor ve yerel sosyal yardım girişimlerine aktif ve derinden katılıyor.

Türkiye yer altı doğal gaz depolama projesinın yeri, aslen yabancı turizmden elde edilen küçük bir kervansaraya sahip, geleneksel kasaba olan  Sultanhanı kasabasında yer almaktadır. Tianchen Firması, 2010 yılından bu yana depolama projesine başlamıştır. İnşaat alanı, kasabadan 20 kilometreden fazla uzakta, doğada kuruldu. İster inşaat suyu deşarjı, evsel kanalizasyon deşarjı, isterse yerel biyolojik çeşitliliğin ve bitki örtüsünün korunması ve ekolojik restorasyonu, yeşillendirme, tarlalar ve en katı standartlar olsun, Dünya Bankası kredileri tarafından desteklenen proje standartlarına kesinlikle uyulup, böylece inşaatın inşası için proje en katı standartlara uygun olarak yürütülmüştür. Yerel sakinlerin yaşamları üzerindeki etki en aza indirilmiştir. Dünya Bankası heyetinden üç ayda bir yapılan denetimler ve yerel sakinler tarafından yapılan izleme ile proje tamamlanmıştır.

Şekil 1 Kasabadan 20 kilometre uzaklıktaki doğa içinde bulunan doğal gaz depolama alanı ve Tianchen şirket şantiye alanı.

   Projenin uygulanmasının başlangıcından itibaren, kasabadaki çeşitli yerel araçları, depoları, petrol depolama ve nakliye tesislerini, işçileri ve kalifiye işçileri kiraladık ve  satın aldık , mezun olup köye geri dönen yerel üniversite öğrencilerini cezbettik. Projemiz yerel kasabanın hızlı ekonomik kalkınması sağlanmıştır. Proje ekibinin gelişi, yerel özelliklere sahip el yapımı ipek halılara olan talebi artırdı.Çin'in Türkiye Büyükelçisi proje grubunun yerel ilçe ve kasabalarını ziyaret etmeye davet edildiğinden kasabanın yerel alandaki popülaritesi büyük ölçüde arttı ve yönlendirilen tüketici talebi yerel kreasyonlar oluşturdu, çeşitli iş fırsatları yaratıldı ve yerel ekonomik kalkınma teşvik edildi. Tianchen şirketinin depolama projesi ekibi ayrıca, yerel eğitimin gelişimini desteklemek için öğrenciler için okul malzemeleri ve ders dışı etkinlikler satın almak için her yıl belirli miktarda fon bağışlayarak şehirdeki tek ilkokulla eşleşti ve finanse etti. Yerel işçi aileleri evlendiğinde, proje ekibi misafirperver ailelerin yerel düğünlerine, geleneksel yerel festivallere katılarak onlara destek oldu. Yerel yoksul ailelere Kurban Bayramında  sığır eti ve koyun eti hediyeleri verildi.

Şekil 2 resimde  Sultanhanı Kasabasında köylüler tarafından elle dokunan saf ipek halı Çin'in Türkiye Büyükelçisi YU Hongyang'a sunuldu.

Şekil 3 resimde Depolama projesi tarafından yerel ilkokul öğrencilerine dağıtılan okul malzemeleri,  köylüler tarafından büyük beğeni topladı.

Şekil 4 resimde Yerel dini geleneklere göre, Kurban Bayramı'nda  köylülere büyük koyun verilmiştir.

Tianchen proje ekibi; eşsiz Çin ulusunun çalışkan, misafirperver, mütevazı ve sade karakterine sahip çıkmakta ve yerel bölge üzerinde iyi bir izlenim bırakmaktadır. Yerel halk, Çin'in harika bir ülke olduğunu derinden hissediyor ve Çin ve Türk halkarı kültürel olarak birçok benzerlik olduğuna inanıyor.

 Sultanhanı kasabasında bulunan ünlü yerel belediye başkanı Fahri Bey ve diğer köylüler, kasabadaki arkadaşlarına gururla şöyle demiştir: “Köyümüzde çok sayıda yabancılar var, bunlar tatlı Çinliler, arkadaşlarımız. Uzun süredir bu proje üzerinde çalışmak ve yaşamak bize çok şey kattı. Köylülerimize çok arkadaş canlısı davrandılar, bize ucuz  Huawei cep telefonları getirdiler, Türkiye'deki okullara da cömertçe bağışta bulundular. Ayrıca köylülerimizle birlikte bayramı kutladılar. Ayrıca  kızımın düğününe katıldılar, bizi projeye misafir olarak davet ettiler ve Çinli şeflerin yemeklerini tattık..”

İnsandan insana dostluk, iki ülke arasındaki dostluğu yansıtan bir mikro ifadedir. Botaş Tuz Gölü Yeraltı Doğalgaz Depolama Proje Ekibi, 11 yıllık inşaat sürecinde iki ülke halkı arasında bir tohum gibi nesilden nesile aktarılacak derin bir dostluk kurdu.

Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlayan Türkiye, ana enerji ulaşım yolu üzerinde yer almaktadır.Gaz depolama projesi Türkiye'deki enerji stratejik projelerinden biridir. Projenin gaz depolama kapasitesi doğal gaz tüketimi için kullanılabilir. Bir ay boyunca tüm Türk halkının yetebileceği kadar gaz depolanmaktadır. Bu nedenle, Türkiye Hükümeti de büyük  önem vermektedir. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk Doğalgaz Depolama ile gaz enjeksiyon törenine bizzat katıldı ve Tianchen Firması'nın Başkanı YUAN Xuemin ile bir araya geldi. Çin Tianchen'in Firması’nın Türkiye'nin önemli projelerine verdiği desteği ve Türk proje lokasyonunun ekonomik kalkınmasına katkısını çok takdir etmiştir.

Fotoğraf 5: Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Tianchen Başkanı YUAN Xuemin'i kabul etti.

Türkiye'deki mükemmel iş performansı nedeniyle, China Tianchen, 2014'ten bu yana Türkiye'de bulunan Çin Devlet işletmeleri tarafından sekiz yıl üst üste Çin Sanayi ve İşadamları Derneği'nin başkan şirketi seçilmiştir. Başkan şirketi olarak, genellikle Çin devlet işletmelerinin çeşitli yerel yardım ve sosyal yardım faaliyetlerine aktif olarak katılmalarına öncülük ediyoruz. 2021 yazında Türkiye'nin güneyindeki büyük ormanlarda sürekli kuraklık nedeniyle yangınlar meydana gelmiştir. Üyelerimizi, fide ve bitki örtüsü restorasyonu,  sosyal refah faaliyeti kurmak için para bağışlamak üzere aktif olarak harekete geçirdik ve Kassanlan Vakfı'nı güçlü bir şekilde destekledik. Yerel çocukları ağaç dikmeye yönlendirdik. 2020'nin başlarında ve ortalarında, üyelerimiz ve Türkiye'de yaşayan Çinlileri, Çin en zor zamanda bir uçak tıbbi mazlmeleri gönderdik. Aynı zamanda üyelerimiz ve Türkiye'deki Çinli öğrencileri bağış yapmaları için seferber ettik ve salgınla yerel mücadeleye yardımcı olmak için Türk Kızılayı'na çok sayıda tıbbi malzeme bağışladık. Çin büyükelçisinin eşiyle birlikte mülteci çocuklar için yeni kışlık giysiler bağışladık, Türk kızlarının okul yurtları ve yurt inşa etmek için hedeflenen fonlar bağışlandı. SOMA maden kazasınden etkilenen sakinlere bağışlar yapıldı vb. Siyasi faaliyetlere katılmamamıza rağmen, her zaman sorumluluğu üstleniyoruz ve ekonomik inşa ve sosyal refah misyonu ile çalışmaktayız.

2021 sonunda depolama projesinin tamamlama sertifikasının yayınlanmasının ardından Dünya Bankası temsilcileriyle yapılan video toplantısında Dünya Bankası uzmanları, Tianchen Firması tarafından sosyal sorumluluk uygulaması için Çin Tianchen Firmasını takdir etti. Çevre ve ekolojik koruma çalışmaları, olumlu sosyal yardım faaliyetleri ve yerel köylülerden gelen iyi geri bildirimler büyük ölçüde onaylanmakta ve takdir edilmektedir.

Küçük akıntıların birikintisi olmadan nehirler ve denizler olmayacaktır. Tianchen ekibinin asıl niyetini koruduğuna ve küçük çabalarımızla Çin ile Türkiye arasındaki dostluk çiçeğinin açacağına ve Çin ile Türkiye arasındaki dostluğun, nesilden nesile daha da çok gelişeceğine her zaman inanıyoruz!