BİR TUTKUDUR MERCEDES

Fuat SÜSLÜ/Klasik Mercedes Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı

BİR TUTKUDUR MERCEDES

Fuat SÜSLÜ

Klasik Mercedes Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı

Fuat Süslü kimdir?  Klasik Mercedes Kulübünün kurucusuyum.  Doğma büyüme Ankaralıyım. Hani has Ankaralı derler ya işte biz de dedelerimizin dedelerinden itibaren Ankara’ya yerleşmişiz. Bu nedenle kendime has Ankaralı diyorum. 1976 doğumluyum,  evli ve iki çocuk babasıyım. Bana babamdan kalan tutkuları çocuklarıma da aşılamak en büyük mutluluğum oluyor. Onlar da birer klasik aşığı olarak yetişiyorlar. Klasik Mercedes Kulübümüzün yanında diğer bir tutkum ise balıklar. Bu tutku öyle bir tutku ki geçim kaynağım oldu. 40 yılı aşkın süredir Ankara’da Ulus Hali’nde ve Çayyolu’nda Babacan Balık olarak varlığımızı sürdürmekteyiz. Türkiye’de en taze balık Ankara’da yenir diye klasik bir tabir vardır evet bu doğru ama Ankara’da da günlük ve en taze balık Babacan Balıkta yenir. Balık satmanın yanı sıra balık tutmanın da vermiş olduğu haz bambaşka. Ailemizle ve arkadaşlarımızla birlikte toplanıp balık tutma etkinlikleri düzenleyerek şehir şehir gezdiğimiz dönemlerimiz bile oluyor.

Kulübümüze gelecek olursak kulübümüzün ismi Klasik Mercedes Kulübü’dür.  Ancak diğer markalardan da aramıza katılan gönüldaşlarımız var. Neden Mercedes? Benim için bu tutku babadan oğula kalmış bir miras gibidir. Babamın Mercedes’lere olan düşkünlüğü beni de bu sevginin içerisine sürüklemiştir. Ancak genel anlamda Türkiye'mizde Mercedes'e karşı yoğun bir talep ve merak var. Neden var? Almanya'ya yakınlık ve gurbetçilerimizle olan bağlantısından dolayı yedek parça, gidip getirme anlamında Mercedes kolaylık sağlıyor. Parça bulma kolaylığından dolayı insanlar otomatik olarak Mercedes'i tercih ediyorlar.

Klasik çok özel bir tutkudur. Klasik tutkusunda insanların içinde biraz hobi hevesi olması gerekiyor. Bu hevese sahip olan kulüp üyelerimizin yüzde 92'si erkek yüzde 8'i kadındır. İnsanlar bir hobi etrafında toplanıp, buluşuyorlar. Klasikçi, hobiye düşkün olan kişi için arabası kıymetlidir. Dışardaki insan bir çocuğa, bir evlada nasıl bakıyorsa klasik sahibi de arabasına öyle bakar.

Klasik Mercedes kulübümüz 45 binden fazla üyesi ile Türkiye’nin en büyük klasik otomobil kulübüdür. Kulübümüz her geçen gün tüm klasik otomobil severleri ve meraklılarını bünyesinde toplamaya devam etmektedir. Kulübümüzün bu denli büyümesinde yardım sağlayan büyük bir ekip mevcut. Ekibimizin yönetim kurulunda Türkiye’nin tüm şehirlerinden ve yurt dışında birçok ülkeden yardımcı arkadaşlarımız vardır. Aldığımız tüm kararları birlikte istişare ederek almaktayız. Her yıl Türkiye’de üyelerimiz tarafından oy çokluğu ile seçilen bir şehirde büyük bir toplantı gerçekleştirmekteyiz. Bu toplantılarımıza tanışma ve bilgi paylaşımları amacıyla hem kulüp üyelerimiz hem de üyelerimizin aileleri katılmaktadır. Klasik Mercedes Kulüp toplantılarımız resmi olup gidilen şehrin valiliği ve belediye başkanlığı ile birlikte ortak organizasyon düzenlenmektedir. Klasik Mercedes kulübümüzün son iki toplantısı İçişleri Bakanlığı genelgesi ile pandemi yasaklarından dolayı iptal edilmiştir.

Biz klasik otomobil severler, araçlarımıza aşığız. Bu aşk ülkemizin dört bir yanından bir araya gelmemizden anlaşılıyor olmalı. Toplantılarımıza katılım sadece İstanbul, Ankara, İzmir gibi belli başlı büyükşehirlerden değil Malatya, Edirne, Diyarbakır, Iğdır, Çanakkale gibi şehirlerden kısacası tüm Türkiye’den çok yönlü katılımlar sağlanmaktadır.  Toplantılarımızda klasikleşmiş olan bazı ödüllerimiz mevcuttur. Bu ödüllerin sahipleri önceden belli olmuyor. Katılım anında üyelerimizin bizlere verdikleri bilgiler doğrultusunda aracı ile en uzak mesafeden gelen üyemize en uzak mesafe plaketi, en eski model ile katılım sağlayan üyemize en olgun araç plaketi gibi ödüller ile hem katılımcılarımıza biraz heyecan katarak hem de katılımcılarımızın toplantımıza ait bir hatırayı evlerine götürmelerini ve baktıkça bizi anımsamalarını istiyoruz.

Klasik Mercedes kulübümüz sadece toplantılar ve klasik otomobiller ile varlığını sürdüren bir grup değildir, sosyal yardımlaşmaları ile de çok büyük yardımlara imza atmıştır. Bu yıl tüm resmi izin ve onayları alınan toplantımız 26 Haziran 2022 tarihinde Afyon Ayazini Tarihi Ören Yeri’nde gerçekleşecektir. Tüm klasik otomobil severleri ve ailelerini bu vesile ile toplantımıza davet ediyoruz.