650 ÜRÜNÜMÜZLE MİLYONLARIN HAYATINI KOLAYLAŞTIRIYORUZ

Murat KOLBAŞI Köşe Yazısı - 650 ÜRÜNÜMÜZLE MİLYONLARIN HAYATINI KOLAYLAŞTIRIYORUZ

650 ÜRÜNÜMÜZLE MİLYONLARIN HAYATINI KOLAYLAŞTIRIYORUZ
650 ÜRÜNÜMÜZLE MİLYONLARIN HAYATINI KOLAYLAŞTIRIYORUZ

650 ÜRÜNÜMÜZLE MİLYONLARIN HAYATINI KOLAYLAŞTIRIYORUZ

Murat Kolbaşı
Arzum Yönetim Kurulu Başkanı

“Hedefimiz dünya markası olmak. Bu hedef için var gücümüzle çalışıyoruz. Almanya öncelikli olmak üzere Avrupa Birliği (AB) en önemli hedef pazarımız. AB’den Balkanlar’a kadar uzanıyoruz.”

“Doğu tarafımızda da en yakın coğrafya olan Orta Doğu, Türk kahvesini yakından tanıyor. Çin, Kuzey Afrika’da Mısır, Fas; Uzak Doğu’da Endonezya, Güney Kore, Avustralya da eksenimizde.” 

Arzum markamızın temelleri, 1950’li yılların başlarında Kazım Kolbaşı, Kemal Kolbaşı ve İbrahim Kolbaşı tarafından atıldı. 1966 yılında yerli bir marka olarak Küçük Ev Aletleri (KEA) sektörüne girdik. Yenilikçi yaklaşımımızla birçok ilke imza attık. Markalı ilk ütüyü 1967’de, ilk mekanik süpürgeyi 1968’de ürettik. İlk Türk malı mutfak robotu üretimini 1991’de gerçekleştirdik. Doğrudan fincana servis ve kendi kendini yıkayabilme özellikleriyle bir ilk olan Arzum OKKA Türk kahvesi makinemizi 2014’te, Türkiye’de nesnelerin interneti (IoT) uygulamalı ilk Türk malı elektrikli süpürgeyi de 2020’de tüketicimizle buluşturduk. Sektörde bir ilk olan üç yıl garanti uygulamasına 2001’de, yine bir ilk olarak 3+1 yıl garanti uygulamasına geçişi 2018 yılında gerçekleştirdik. Arzum olarak kaydı tamamlanan 3 yıl garantili tüm Arzum ürünlerinde 4 yıl garanti uyguluyoruz.  Türkiye Küçük Ev Aletleri (KEA) pazarında adet bazında birinci, ciro bazında da, pazara liderlik eden ilk üç marka arasındayız. 2020 yılını Gıda Hazırlama, Pişirme Kızartma ve Saç Bakımı kategorilerinde pazar lideri olarak tamamladık.

Arzum olarak tasarım, teknoloji, AR-GE ve inovasyonu odağına alan bir marka olarak trendlerin, müşteri profilinin ve tercihlerinin hızlı değişimine uygun olarak ürün geliştiriyoruz. Tasarladığımız yenilikçi ürünlerimizle sektörde fark yaratmak bize büyük keyif veriyor. Türkiye ve dünyada, gıda hazırlama, pişirme ve kızartma, sıcak içecek hazırlama, temizlik, kişisel bakım, ütü olmak üzere 6 farklı ürün kategorisinde 650 ürünümüzle dünyanın her yerinden milyonlarca kişinin hayatını kolaylaştırıyoruz.

Geliştirdiğimiz bu ürünlerle ulusal ve uluslararası alanda kazandığımız onlarca prestijli ödül bizi her zaman motive etti. Dünyanın en prestijli ve köklü tasarım ödüllerinden iF Design Award’da bu yıl Arzum Tostçu Mini tost makinemizle ‘Ürün Tasarımı’ kategorisinde ödül kazandık. Aynı yarışmada 2017’de Arzum OKKA’mızla ‘En iyi tasarım’' ödülünün sahibi olmuştuk. Arzum OKKA’mız ayrıca Red-Dot Awards ödülüne hak kazandı. Teknoloji ve tasarım yarışması Plus X ‘te Arzum Maxi Grill Pro Multi Fonksiyonel Pişirici’miz, Arzum OKKA Minio Jet’imiz, Clean Force Cyclone filtreli elektrikli süpürgemiz ve Arzum Tostçu Mini’mizle tam 11 farklı kategoride ödül almak bize büyük gurur verdi. Arzum OKKA Grandio Türk kahvesi makinemiz Plus X Award 2018’de ‘Yüksek Kalite’, ‘Tasarım ve Kullanım Kolaylığı’ ödüllerini aldı. En iyi müşteri deneyimini yaratan markaların ödüllendirildiği A.L.F.A Awards 2021’de Küçük Ev Aletleri kategorisinde yılın ‘Customer Brand’i (Müşteri Markası) seçildik. The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri 2021’de ‘Yılın En İtibarlısı’ ödülüne layık görüldük. ‘Cool Markalar Araştırması’nda küçük ev aletleri kategorisinde bu yıl 6’ncı kez Türk tüketicilerin en cool bulduğu marka olduk. Dijital Promotör uygulamamızla dünyanın önde gelen iş ödüllerinden Stevie Awards’ta ‘En değerli Hizmet’ kategorisinde Bronz Stevie ödülünün de sahibi olduk. Bundan sonra da geliştireceğimiz ürünlerle dünyanın en önemli tasarım ve teknoloji yarışmalarından ödülle dönmek en büyük hedefimiz.

500 yıllık köklü geçmişe sahip Türk kahvesi kültürünü dünyaya yaymayı kendine misyon edinmiş bir şirketiz. ‘Dünyaya Türk kahvesini sevdiren marka: Arzum OKKA’ sloganımızla dünyanın farklı ülkelerinde gerçekleştirilen fuar, festival ve organizasyonlara katılıyoruz. Arzum OKKA markamız bugün Orta Doğu, Kuzey Afrika ülkeleri ağırlıklı olmak üzere Almanya ve ABD’de boy gösteriyor. Son 2-3 yılda, özellikle Arzum OKKA Türk Kahvesi makinesi ile global satışta önemli bir artış yakaladık. Şu anda dünyanın 43 ülkesinde Arzum OKKA’larımızın olması bizim için çok mutluluk verici. Hedefimiz dünya markası olmak. Bu hedef için var gücümüzle çalışıyoruz. Almanya öncelikli olmak üzere Avrupa Birliği (AB) en önemli hedef pazarımız. AB’den Balkanlar’a kadar uzanıyoruz. Doğu tarafımızda da en yakın coğrafya olan Orta Doğu Türk kahvesini yakından tanıyor. Çin, Kuzey Afrika’da Mısır, Fas; Uzak Doğu’da, Endonezya, Güney Kore Avustralya da eksenimizde. 

Benim Çin’le tanışmam ilk kez 1992 yılında, henüz 26 yaşındayken oldu. O seyahatimin ardından her yıl düzenli olarak Çin’e gittim ve iki-üç ayımı bu ülkede geçirdim. 1992’de satın almamızın bir kısmını Çin’den yapmaya başladık. 2009’da Hong Kong’da Asya Pasifik Şirketimizi açtık. Şu anda Hong Kong ve Şanghay üzerinden bütün Çin’de faaliyetlerimiz sürüyor. Aynı zamanda DEİK/Türkiye-Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatör Başkanı ve DEİK/Türkiye-Hong Kong İş Konseyi Başkanı olarak görev yapıyorum. Çin bizim sektörümüzün de önemli bir üreticisi. Arzum olarak Çin’de faaliyet gösteren firmalarla işbirliklerimiz sürüyor. Her yıl fuarlara katılıyoruz. Şanghay’da gerçekleşen, China International Import Expo Fuarı’na (CIIE) 2018, 2019 ve 2021 yıllarında Arzum OKKA ürünlerimizle katıldık. 2022’deki fuara katılım için de hazırlıklarımızı sürdürüyoruz.

Arzum olarak dünya markası olma hedefiyle yolumuzda emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz.

 

650 ÜRÜNÜMÜZLE MİLYONLARIN HAYATINI KOLAYLAŞTIRIYORUZ